16 - 21 Martie 2011

Descarca
  • 28
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 1
  • 2
  • 3
  • L
  • M
  • M
  • J
  • V
  • S
  • D

urmareste-ne pe...

Stiri

Programul si invitatii zilei de joi

2011-03-17
Evenimente conexe
12:00 Dezbatere: Buna guvernare in orase disperate
16:00 One World Romania la Scoala nr. 136

Filme
16:30, Agnus Dei, Cinema Corso
Alejandra Sanchez / Mexic, Franta, 2010 / 84'
Invitat: Dan Tapalaga, jurnalist Hotnews
sectiunea: Violenta ca acasa

18:00, Nostalgia luminii, Cinema Union
Patricio Guzmán / Franta, Germania, Chile, 2010 / 90'
Invitat: Cosmin Budeanca, istoric, cercetator Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului
sectiunea: Cum se (re)scrie istoria

18:00, Sari-uri roz, Cinemateca Eforie
Kim Longinotto / Marea Britanie, 2010 / 95'
Invitat: Aurora Martin, consilier Consiliul National de Combatere a Discriminarii
sectiunea: Violenta ca acasa

18:30, Sfantul-soldat, Cinema Corso
Allard Detiger / Olanda, Belgia, 2010 / 68'
Invitat: Allard Detiger, regizorul filmului
sectiunea: Intoleranta noastra cea de toate zilele

19:00, Schimbare pentru Bogota, Noul Cinematograf al Regizorului Roman
Andreas Møl Dalsgaard / Danemarca, 2009 / 58'
Invitati: Andreas Dalsgaard, regizorul filmului, Antanas Mockus, protagonist si fostul primar al Bogotei, Cosmin Alexandru, consultant; president of Erudio
sectiunea: Proiectii speciale

20:00, Redescoperindu-l pe Pape, Cinema Union
Maria Royo / Polonia, Spania, 2009 / 26'
Invitat: Maria Royo, regizorul filmului
sectiunea: Eroi fara glorie

20:00, Inundatia, Cinema Union
Goran Devic / Croatia, 2010 / 40'
Invitat: Iva Bartosova, People in Need Praga
sectiunea: Eroi fara glorie

20:00, Dusmanii poporului, Cinemateca Eforie
Rob Lemkin, Thet Sambath / Cambodia, Marea Britanie, 2009 / 93'
Invitati: Matthew Torne, producatorul filmului, Ioan Stanomir, Presedinte Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc
sectiunea: Cum se (re)scrie istoria

20:30, Romanes, Cinema Corso
Annja Krautgasser / Austria, 2009 / 16'
Invitat: Magor Csibi, jurnalist Think Outside the Box
sectiunea: Intoleranta noastra cea de toate zilele

20:30, Vise din gunoi, Cinema Corso
Mai Iskander / SUA, Egipt, 2009 / 85'
Invitat: Magor Csibi, jurnalist Think Outside the Box
sectiunea: Orase in criza