16 - 21 Martie 2011

Descarca
  • 28
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 1
  • 2
  • 3
  • L
  • M
  • M
  • J
  • V
  • S
  • D

urmareste-ne pe...

Stiri

Programul si invitatii zilei de vineri

2011-03-18
Evenimente conexe
09:30 Scrie, monteaza-ti trailerul, prezinta: Documentare pentru Piata Europeana 
12:00 Dezbatere: Avocatul eroilor sau al diavolului 
13:00 Dezbatere: Orasele disperate au nevoie de imagini

Filme
14:30, Un film neterminat, Cinema Corso
Yael Hersonski / Israel, 2010 / 88'
Invitati: Membrii ai Asociatiei Evreilor Romani, Victime ale Holocaustului, Damiana Otoiu, Facultatea de Stiinte Politice, Universitatea Bucuresti
sectiunea: Cum se (re)scrie istoria

16:00, Mica mireasa, Cinema Union
Leslaw Dobrucki / Polonia, 2010 / 14'
Invitat: Laura Grunberg, sociolog
sectiunea: Violenta ca acasa

16:00, Instinct familial, Cinema Union
Andris Gauja / Letonia, 2010 / 58'
Invitat: Laura Grunberg, sociolog
sectiunea: Violenta ca acasa

16:00, Redescoperindu-l pe Pape, Cinemateca Eforie
Maria Royo / Polonia, Spania, 2009 / 26'
Invitati: Maria Royo, regizor, Thorsten Geissler, Director Programul Statul de Drept Europa de Sud-Est
sectiunea: Eroi fara glorie

16:00, Inundatia, Cinemateca Eforie
Goran Devic / Croatia, 2010 / 40'
Invitat: Thorsten Geissler, Director Programul Statul de Drept Europa de Sud-Est
sectiunea: Eroi fara glorie

16:30, October Country, Cinema Corso
Michael Palmieri, Donal Mosher / USA, 2010 / 85'
Invitat: Vintila Mihailescu, psihosociolog si antropolog, editorialist Dilema Veche
sectiunea: Violenta ca acasa

18:00, Dusmanii poporului, Cinema Union
Rob Lemkin, Thet Sambath / Cambodia, Marea Britanie, 2009 / 93'
Invitat: Matthew Torne, producator
sectiunea: Cum se (re)scrie istoria

18:00, Criminali respectabili, Cinemateca Eforie
Alexander Gentelev / Israel, Germania, 2010 / 90'
Invitati: Maya Zinshtein, producator, Vasile Ernu, scriitor, analist politic
sectiunea: Ce ai face pentru bani?

18:30, Razboaiele Sfinte, Cinema Corso
Stephen Marshall / USA, Canada, 2010 / 84'
Invitati: Stephen Marshall, regizor, Dan Schlanger, producator de film
sectiunea: Intoleranta noastra cea de toate zilele

19:00, Soldatul Birman, Noul Cinematograf al Regizorului Roman
Nic Dunlop/ Annia Sundberg/ Ricki Burma / US, Irlanda, 2010 / 70'
Invitati: Eva Homolkova, People in Need Praga, Wai HNIN Pwint Thon, dizidenta in Birmania, Jiri Sitler, Ambasadorul Republicii Cehe in Romania
sectiunea: Proiectii speciale

20:00, Sfantul-soldat, Cinema Union
Allard Detiger / Olanda, Belgia, 2010 / 68'
Invitat: Allard Detiger, regizor
sectiunea: Intoleranta noastra cea de toate zilele

20:00, Videocratie, Cinemateca Eforie
Erik Gandini / Suedia, Danemarca, 2009 / 90'
Invitati: Erik Gandini, regizor, Iulian Comanescu, analist media
sectiunea: Ce ai face pentru bani?

20:30, Putul nr.8, Cinema Corso
Marianna Kaat / Estonia, Ucraina, 2010 / 95'
Invitat: Marianna Kaat, regizor
sectiunea: Ce ai face pentru bani?

22:00, Agnus Dei, Cinema Union
Alejandra Sanchez / Mexic, Franta, 2010 / 84'
Invitat: Alexandru Balasescu, antropolog
sectiunea: Violenta ca acasa

22:00, Groapa, Cinemateca Eforie
Jiri Stejskal / Estonia, 2010 / 23'
sectiunea: Orase in criza

22:00, Barbati din City, Cinemateca Eforie
Marc Isaacs / Marea Britanie, 2010 / 60'
Invitat: Marc Isaacs, regizor
sectiunea: Orase in criza