16 - 21 Martie 2011

Descarca
  • 28
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • 1
  • 2
  • 3
  • L
  • M
  • M
  • J
  • V
  • S
  • D

urmareste-ne pe...

Stiri

Programul si invitatii zilei de duminica

2011-03-20
Evenimente conexe
12:00 Dezbatere: Documentaristul, intre ciocanul intolerantei si nicovala obiectivitatii

Filme
14:00, Romanes, Cinema Union
Annja Krautgasser / Austria, 2009 / 16'
Invitat: Magor Csibi, jurnalist Think Outside the Box
sectiunea: Intoleranta noastra cea de toate zilele

14:00, Vise din gunoi, Cinema Union
Mai Iskander / SUA, Egipt, 2009 / 85'
Invitat: Magor Csibi, jurnalist Think Outside the Box
sectiunea: Orase in criza

14:00, War Don Don, Cinemateca Eforie
Rebecca Richman Cohen / Sierra Leone, SUA, 2010 / 83'
Invitat: Silvia Martis, Universitatea Romano-Americana
sectiunea: Eroi fara glorie

14:30, El sicario – Camera 164, Cinema Corso
Gianfranco Rosi / Franta, Italia, 2010 / 81'
Invitat: Alec Balasescu, antropolog
sectiunea: Ce ai face pentru bani?

16:00, Putul nr.8, Cinema Union
Marianna Kaat / Estonia, Ucraina, 2010 / 95'
Invitat: Marianna Kaat, regizor, Iva Bartosova, People in Need Praga
sectiunea: Ce ai face pentru bani?

16:00, Napoli, Napoli, Napoli, Cinemateca Eforie
Abel Ferrara / Italia, 2009 / 100'
Invitat: Gaetano di Vaio, producator
sectiunea: Orase in criza

16:30, Dupa Revolutie, Cinema Corso
Laurentiu Calciu / Romania, 2010 / 83'
Invitat: Laurentiu Calciu, regizor, Corina Rebegea, Fundatia Konrad Adenauer
sectiunea: Cum se (re)scrie istoria

18:00, Dependenti de fapte bune, Cinema Union
Lutz Heineking, jr. / Germania, 2008 / 18'
Invitat: Iva Bartosova, People in Need Praga
sectiunea: Ce ai face pentru bani?

18:00, Sunteti serviti, Cinema Union
Jorge León / Belgia, 2009 / 57'
Invitat: Jorge León, regizor
sectiunea: Ce ai face pentru bani?

18:00, Belgianul perfect, Cinemateca Eforie
Kristof Bilsen / Marea Britanie, 2010 / 34'
Invitat: Kristof Bilsen, regizor
sectiunea: Intoleranta noastra cea de toate zilele

18:00, Samaritanul singuratic, Cinemateca Eforie
Barak Heymann / Israel, 2010 / 50'
sectiunea: Intoleranta noastra cea de toate zilele

18:30, Perestroika mea, Cinema Corso
Robin Hessman / SUA, 2010 / 87'
Invitati: Vasile Ernu, analist politic, Maya Zinshtein , producator Criminali respectabili
sectiunea: Cum se (re)scrie istoria

19:00, Despre romi dincolo de stereotipuri, Noul Cinematograf al Regizorului Roman
/ BG/CZ/SI/HU/RO, 2010 / 20'
Invitat: George Lacatus, jurnalist de investigatie
sectiunea: Proiectii speciale

19:00, Valea Corlatului, Noul Cinematograf al Regizorului Roman
Stephane Lucon / Romania, 2010 / 53'
Invitat: Stephane Lucon, regizor;
sectiunea: Proiectii speciale

20:00, October Country, Cinema Union
Michael Palmieri, Donal Mosher / USA, 2010 / 85'
Invitat: Aurora Martin, consilier CNCD
sectiunea: Violenta ca acasa

20:00, Nostalgia luminii, Cinemateca Eforie
Patricio Guzmán / Franta, Germania, Chile, 2010 / 90'
Invitati: María Eliana Cuevas Bernales, Ambasador Republica Chile, Caterina Preda, expert America Latina, Cosmin Budeanca, istoric, cercetator IICCMER
sectiunea: Cum se (re)scrie istoria

20:30, Tot ceea ce sclipeste, Cinema Corso
Tomáš Kudrna / Republica Ceha, 2010 / 99'
Invitat: Tomas Kudrna, regizor
sectiunea: Ce ai face pentru bani?